Augusti var månaden då bloggen firade ettårsjubileum, vilket var (är) smått fantastiskt med tanke på hur lång startsträckan var innan jag kom till skott. Augusti var också månaden då jag novellcirklade om Solskenet i munnen, vilket gick så där med tanke på att jag inte hann läsa de två sista novellerna innan själva diskussionen drog igång. I augusti kom jag också äntligen igång med mitt Lästema: Afrika Vi fördjupar oss icke i frågan något mer, ni vet det där med självuppfyllande litterär profetia och så. Under månaden lärde jag mig också att det inte går att dra över lånetiden på en e-bok, då filen helt enkelt slutar att fungera. Detta medförde att aktuell bok pausades och annan bok påbörjades. Inte det mest ultimata läge för min förvirrade läshjärna, men vad gör man inte för att undvika lässtiltje.
Annars har det helt enkelt inte hänt så mycket. Bra läsning om än i mindre skala än tidigare månad. Gillade särskilt Asfaltsänglar av Johanna Holmström (jag har dock ännu inte skrivit om den).
Läst i augusti 2013:
Sefi Atta, : Allt gott ska komma dig till del, Tranan (2010)
Karen Walker Thompson: En tid för mirakel, Norstedts (2012)
Chinua Achebe: Allt går sönder, Tranan (1958/2004)
Veronica Roth: Insurgent, Modernista (2013)
Johanna Holmström: Asfaltsänglar, Norstedts (2013)
Ska bli intressant att se vad du skriver om Asfaltsänglar för den vann jag för ett tag sedan me nhar ännu inte läst den..
Den var verkligen väldigt bra, men jag har svårt att få ur mig något vettigt.